Jarnołtówek - Legenda o skrzacie zwanym Ludoszą, Kopę Biskupią

Dawno, dawno temu, w czasach kiedy ludzie nie znali jeszcze udogodnień współczesnej cywilizacji, na górze Oser, zwanej później Biskupią Kopą, mieszkał skrzat imieniem Ludosza. Duch Gór Pradziad oddał mu Biskupią Kopę w opiekę i nakazał strzec ukrytych tam skarbów. Ludosza był złośliwym skrzatem. Potrafił naprzykrzać się miejscowym ludziom i utrudniać im życie. Zdarzało się, że w przypływie złości zasypywał kopalnie. Potrafił też zmylić ludziom drogę w lesie. Sporadycznie zdarzały mu się też dobre uczynki. Pewnego razu ubogi młodzieniec, Jaśko, wybrał się na wędrówkę w niezgłębione ostępy pradawnych lasów porastających zbocza Biskupiej Kopy, aby w tej ryzykownej wyprawie poszukać złota. W pewnym momencie ptaki przestały śpiewać i las zamarł, a oczom Jaśka ukazał się w całej swej krasie skrzat Ludosza. Stuknął on swoją laską w ziemię, a w miejscu, gdzie dziś stoi schronisko, skały rozstąpiły się ukazując grotę pełną niezwykłych kosztowności. Zanim jednak Ludosza pozwolił Jaśkowi zabrać tyle złota, ile uniesie, powiedział mu, że schodząc z góry nie będzie mu się wolno obejrzeć za siebie. Jaśko, z kieszeniami wypchanymi złotem, schodził właśnie z wielką radością po zboczu góry, gdy usłyszał za sobą straszliwy huk i grzmot. Przestraszony odwrócił się za siebie i w tym momencie złośliwy Ludosza zamienił Jaśka w głaz. 

Od tej pory stoi on w tym miejscu, przypominając wszystkim o niegodziwym podstępie skrzata. Legenda głosi, że aby Jaśko z powrotem zamienił się w człowieka, potrzebna jest niewiasta bez grzechu o cnotliwym sercu, która zdejmie klątwę, przytulając się do kamienia. Jaśko powróci wtedy do świata żywych, a Ludosza odda złoto, którego po dziś dzień tak zawzięcie strzeże.

Biskupia Kopa, o wysokości 890 m n.p.m., to najwyższy szczyt w polskiej części Gór Opawskich. Od wieków jest górą graniczną, a obecnie przebiega przez jej szczyt granica polsko-czeska. Po czeskiej stronie szczytu, pod koniec XIX w., wybudowano czynną do dziś wieżę widokową o wysokości 18 m. Z wieży roztacza się piękny widok na Jesioniki, Masyw Śnieżnika oraz Góry Złote. Na szczyt Biskupiej Kopy wiodą szlaki turystyczne: czerwony i żółty od strony polskiej oraz zielony i niebieski od strony czeskiej. Po stronie polskiej poniżej szczytu znajduje się jedyne schronisko turystyczne w Górach Opawskich. Położone jest na wysokości 850 m n.p.m., a jego otwarcie nastąpiło w lipcu 1924 r. Od tego czasu było wielokrotnie rozbudowywane i modernizowane. Turyści powinni pamiętać, aby nie odwiedzać schroniska w krawacie – w przeciwnym przypadku, krawat zostanie odcięty specjalnymi nożycami i ozdobi wnętrze Sali Kominkowej.

Galeria


Lokalizacja

Notatki



Notatki Prywatne


Szlak Legend Nyskiego Księstwa Jezior i Gór

Miejsca, które musisz odwiedzić!