Publiczne trasy

Lista szlaków

Trasa publiczna
Pokaż trasę

Kościelnym szlakiem

Naszą trasę rozpoczynamy w Kałkowie, gdzie przypatrując się wspaniałemu kościołowi obronnemu dowiemy się co mają ze sobą św. Jerzy, templaiusze i diabelski szpon. Kolejnym etapem wycieczki jest Głębinów, gdzie zapoznamy się z legendą o powstaniu znajdujacego się tam sanktuarium św. Rity. Ostatecznie trafiamy do leżących na tzw. szlaku św. Jakuba Pakosławic, gdzie utrudzeni wyceiczką będziemy mogli odpocząć na przystanku turystycznym, zlokalizowanym nieopodal kościoła św. Piotra i Pawła.

Trasa publiczna
Pokaż trasę

Śladami nieszczęśliwych miłości

Niestety nie zawsze wszystko kończy się szczęśliwie - wycieczkę śladami nieszczęśliwych miłości rozpoczynamy w malownicym Starym Paczkowie, gdzie zapraszają nas historia o długiej miłości i sianokosach. Kolejnym etapem wycieczki jest zamek w Otmuchowie wraz z legendą o pięknym sokole i miłości kasztelena, która początkowo jest źródłem jego nieszczęścia, jednak mimo wszystko kończy się szczęśliwie. Z Otmuchowa udamy się do Skoroszyc, gdzie być może spotkamy ducha rycerza Jana poszukującego swojej ukochanej. Na końcu szlaku czeka nas kolejna historia Broni i Gerarda - najsmtniejsze, że prawdziwa.

Trasa publiczna
Pokaż trasę

Szlakiem podstępów i zbrodni

Naszą trasę rozpoczynamy w Chocieborzu, nieopodal którego znajdowała się niegdyś zaginiona wieś Wechczewicz, następnie Kałków, gdzie znajduje się piękny neogotycki kościół wznieniony przez templariuszy, po czym docieramy do Jarnołtówka, napotykając na dwa punkty. Pierwszy przystanek to Cicha Dolina, skąd pochodził Szczery Jakub, a drugi to Kopia Biskupia, którą Duch Gór Pradziad oddał w opiekę skrzatowi, Ludoszy. Wycieczkę kończymy w Ścinawie Nyskiej. Tam okrutnie zostało potraktowanych dwoje zakochanych.

Trasa publiczna
Pokaż trasę

Szlakiem zamków, wież i pałaców

Szlak rozpoczynamy w Jarnołtówku z wieżą widokową na Kopie Biskupiej. Kolejny punkt trasy znajduje się w Otmuchowie, z rycerzem Henrykiem opiekującym się zamkiem otrzymanym od księcia biskupa Tomasza. Kolejno docieramy do pałacu w Piotrowicach Nyskich przechodzącego przez ręce wielu znamienitych rycerzy i biskupów, a na końcu zaś odwiedzamy Paczków ze słynnymi wieżami i murami obronnymi.

Trasa publiczna
Pokaż trasę

W pogoni za dobrobytem

Szlak zaczynamy od Chocieborza, prężnie rozwijanego przez kupca Wechczewicza, skąd docieramy do Kałkowa, gdzie templariusze zgromadzili ogromy majątek. Następnie docieramy do Głuchołaz z ukrytymi pokładami złotego kruszcu i informacji o nim obiegającej cały swiat. Zaraz obok znajduje się Jarnołtówek z Kopą Biskupią, na której skrzat Ludosza chronił ukryte skarby oraz Cichej Doliny, gdzie chciwi drwale chcieli powiększać nielegalnie swój majątek. Na końcu trasy znajdują sie bracia z Niwnicy, kłócący się o majątek matki, także za jej życia.