Głochołazy - historia Vincenza Priessnitza

Pod koniec XVIII wieku nieopodal czeskiego Jasennika urodził się Vincenz Priessnitz. Jako dziecko bardzo lubił przyrodę. Wędrował po okolicznych pagórkach, lasach i łąkach obserwując piękno przyrody i niezwykłe zjawiska środowiska naturalnego. Najbardziej lubił obserwować, schowane w leśnej gęstwinie, zwierzęta, które spacerowały w zimnym nurcie rzeki. Niestety gdy miał 17 lat w czasie prac polowych żmija spłoszyła zaprzęg konny, który potrącił młodego chłopaka.

W wyniku wypadku Vincenz doznał skomplikowanego złamania żeber i obrażeń wewnętrznych. Miejscowy lekarz nie dawał chłopcu szans na przeżycie, a później wyrokował trwałe kalectwo. Młody Priessnitz postanowił leczyć się sam, a inspiracją była obserwacja kulejącej sarny, która godzinami przesiadywała w zimnej źródlanej wodzie, lecząc w ten sposób chorą nogę. Była to zbawienna dla niego myśl. Poprosił rodzeństwo o noszenie go do źródła z tryskającą wodą i umożliwienie długich kąpieli, gdzie wydawało mu się, że źródło niejako do niego przemawia: „Ta woda uzdrawia, ludzie nie wiedzą o tym, tylko zwierzęta się przekonały. One nie potrzebują medycyny tylko wody, która posiada cudowną moc. Woda ta, to ręka Boga, jest błogosławieństwem, woda ta jest życiem.” Zabiegi wodne doprowadziły do całkowitego uzdrowienia Vincenza, a ponadto leczenie wodą Priessnitz zaczął stosować na chorych sąsiadach i tych wszystkich, którzy do niego przyszli prosząc o pomoc. Jego sława dotarła, aż na krańce Europy i do Stanów Zjednoczonych, gdzie był nazywany WODNYM LEKARZEM.

Instytut Dydaktyczno-Naukowy Vincenza Preissnitza, znajdujący się na terenie sięgającego swoją historią XIII w. miasta Głuchołazy, nawiązuje bezpośrednio do tradycji uzdrowiskowych XIX i XX wiecznych, opartych na naturalnych metodach wodolecznictwa oraz wykorzystywania specyficznego mikroklimatu uzdrowiska. To połączenie pomaga w leczeniu schorzeń dróg oddechowych oraz chorób kardiologicznych. Instytut znajduje się w części zdrojowej miasta położonej u stóp Góry Chrobrego. Miasto to nie tylko uzdrowisko, ale również ciekawe zabytki: kościół parafialny z XIII w. pod wezwaniem św. Wawrzyńca, wieża Bramy Górnej i pozostałości murów miejskich, zabytkowe kamieniczki oraz zabudowa dawnego uzdrowiska. Współczesne Głuchołazy zapraszają również do skorzystania z nowoczesnego kąpieliska oraz do uczestnictwa w wielu cyklicznych wydarzeniach, np. Jarmarku św. Wawrzyńca czy też Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Turystycznej “Kropka”.
 

Galeria


Lokalizacja

Notatki



Notatki Prywatne


Szlak Legend Nyskiego Księstwa Jezior i Gór

Miejsca, które musisz odwiedzić!